KIEDY NALEŻY ZASTOSOWAĆ SPRZĘT OCHRONY INDYWIDUALNEJ PRZY PRACY NA RUSZTOWANIU?

Dowiedz się więcej o rusztowaniach
+48 601 195 415
Praca na rusztowaniach jest związana z wieloma zagrożeniami, które mogą prowadzić do poważnych wypadków. W celu minimalizacji ryzyka i zapewnienia bezpieczeństwa pracowników kluczowe jest stosowanie odpowiednich środków ochronnych – indywidualnych i zbiorowych.
Co to jest sprzęt ochrony indywidualnej?
Sprzęt ochrony indywidualnej to zestaw środków mających na celu ochronę pracownika przed zagrożeniami występującymi w miejscu pracy. W przypadku pracy na wysokości należą do nich m.in.:
- Kaski ochronne – chronią głowę przed urazami spowodowanymi spadającymi przedmiotami lub uderzeniami.
- Uprzęże bezpieczeństwa – zapewniają ochronę przed upadkiem z wysokości.
- Liny asekuracyjne i amortyzatory upadków – współpracują z uprzężami, aby zminimalizować skutki ewentualnego upadku.
Czy w pracy na rusztowaniach zawsze musimy stosować środki ochrony indywidualnej?
Odpowiedź może nie być taka oczywista – otóż nie. Choć wydawać by się mogło, że środki ochrony indywidualnej w pracy na rusztowaniu są konieczne zawsze, to w świetle prawa sytuacja wygląda inaczej. Warto zaznaczyć, że mimo wysokości, na jakiej znajduje się miejsce do pracy, nie każda praca kwalifikuje się jako ta na wysokości.
W przypadku pracy na rusztowaniu nie mówimy o pracy na wysokości, jeśli rusztowanie wyposażone jest we wszystkie środki ochrony zbiorowej, czyli kompletne poręcze ochronne składające się z poręczy głównych, pośrednich i desek burtowych. W takiej sytuacji pracownicy pracujący na rusztowaniu wyposażonym w środki ochrony zbiorowej nie muszą być wyposażeni w środki ochrony indywidualnej.
Kiedy stosujemy środki ochrony indywidualnej pracując na rusztowaniu?
Tak naprawdę zawsze, kiedy nasze rusztowanie nie jest wyposażone w środki ochrony zbiorowej, czyli np. przy montażu i demontażu lub w sytuacjach, kiedy nie jest możliwe zastosowanie zabezpieczeń zbiorowych.
Podsumowanie
Warto zwracać uwagę na to, aby rusztowanie, na którym pracujemy, było w pełni wyposażone i zapewniało maksymalne bezpieczeństwo na wysokości. Jeśli rusztowanie nie spełnia kryteriów i konieczne jest zastosowanie środków ochrony indywidualnej, należy pamiętać, że powinny być one:
- odpowiednie do istniejącego zagrożenia i nie powodować jego zwiększenia,
- uwzględniać wymagania ergonomii i stan zdrowia pracownika,
- odpowiednio dopasowane do użytkownika – po wykonaniu niezbędnych regulacji,
- spełniać wymagania zasadnicze w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa,
- przeznaczone do osobistego użytku.
O bezpieczeństwo należy dbać cały czas dlatego zachęcamy aby do pracy na rusztowaniu podchodzić zdroworozsądkowo i stosować środki bezpieczeństwa.